MT130C16T2-BP
Contact Now
MT130C16T2-BP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 130 A
Mfr : Micro Commercial Co
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : T2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4700A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 400 mA
Base Product Number : MT130C16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MOD SCR DUAL 130A 1600V T2
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Series Connection - All SCRs Chassis Mount T2